"Gazeta Opolska" o nowych podatkach

09.08.1920

Prasa lokalna informowała o tym, jakie nowe podatki uchwaliła Rzesza niemiecka dla ludności górnośląskiej w Niemczech i w Polsce: podatek od dochodu (Einkommensteuer), od zysków z kapitałów, od obrotu, spadkowy, od nabywania gruntów, od soli, od węgla, "od zapałek i od aparatów do zapalania", od cukru... ("Gazeta Opolska" z dn. 09.08.1920, zbiory biblioteczne Archiwum Państwowego w Opolu)

Na tropach zagadek historii

Wasze historie

ARCHIWA RODZINNE

Szanowni mieszkańcy Opolszczyzny!

Być może przeprowadzając remont mieszkania czy domu, a może nawet robiąc porządki na strychu lub w piwnicy natraficie Państwo na zbiór starych dokumentów, fotografii czy też innych pamiątek.

Być może ktoś z Waszych krewnych był pasjonatem historii, zapalonym fotografem, może sam opisywał różne zdarzenia tworząc w ten sposób ciekawą kronikę.

Być może ktoś bliski lub Państwo uczestniczyliście w istotnych dla regionu wydarzeniach i dokumentowaliście ich przebieg, gromadząc przez lata informacje o tym, co było dla Państwa istotne, co było radością a co budziło troskę.

Może zastanawiacie się Państwo co zrobić ze zgromadzonym, czy też odnalezionym zbiorem.

Dużą stratą dla historii naszego regionu byłoby, gdyby czyjaś praca, pasja, trud i poświęcenie poszły na marne, a zgromadzone dokumenty czy też zbiory fotografii lub innych materiałów „wylądowały” na śmietniku.

Przekażcie Wasze "skarby" Archiwum!

Strefa dobrej zabawy