nr 42


dzien ksiazki

 

Kartka z kalendarza: Międzynarodowy Dzień Książki
 

Jest to data bardzo symboliczna, ponieważ w tym dniu urodzili się lub zmarli „wielcy” kanonu literatury: Cervantes, Szekspir czy Nabokov. Tego dnia hucznie świętowano w Katalonii dzień patrona kraju, św. Jerzego – kobiety obdarowywano czerwonymi różami (symbolizującymi krew smoka pokonanego przez świętego), zaś one odwdzięczały się mężczyznom… Książkami.
 
W czasach ekranów dotykowych i Internetu niejeden odnosi się do książek z wątpliwym poważaniem. Jednak nie sposób przekreślać znaczenia książki dla wielu pokoleń i całych narodów na przestrzeni wieków, trudu pierwszych kopistów przepisujących manuskrypty w zakonach (z łac. liber manu scriptum - księga napisana ręcznie), wynalazków Gutenberga i Braille’a…
 
Mówi się, że „przysłowia mądrością narodów” – a gdzie można wyczytać owe mądrości, jak nie z książek (ewentualnie czasopism). Dzisiaj pokazujemy Wam skan z „Gazety Opolskiej”, którego czytając kiwa się potakująco głową – bo jak tu się nie zgodzić z powiedzeniem „gdzie złe przypadki – tam przyjaciel rzadki”? Wieszcz Mickiewicz odpowiedziałby: „Racja, wszak prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, ci pozorni raz dwa biorą nogi za pas, gdy w kłopotach potrzebujemy pomocy…”

 
W zasobie naszego Archiwum mamy nawet... książkę tamiarską - nie tylko dla tamiarzy* (zespół nr 2852, Okręgowy Zarząd Wodny w Opolu). Jest ona niczym innym, jak opisem prac przy regulacji Małej Panwi wpływającej do Odry:

https://szukajwarchiwach.pl/45/2852/0/4.4/28/4/4?q=ksi%C4%85%C5%BCki+XARCHro:45&wynik=15&rpp=15&page=1#tabObiekty

* Tamiarz to „wykwalifikowany robotnik zatrudniony przy budowie i konserwacji tam pożarowych, wentylacyjnych lub wodnych” (Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego).