nr 14


telegrafTelegraf igiełkowy skonstruowali w 1833 roku w Getyndze uczeni niemieccy Carl Friedrich Gauss i Wilhelm Weber. Rozsławił go jednak Samuel Morse (pasjonat malarstwa, przez całe życie malował portrety) - w 1844 roku przesłał z Waszyngtonu do Baltimore wiadomość, której treścią były… Kropki i kreski.
 
Wiedzieliście, że Telegraf to także… Szczyt w polskich górach? I to najwyższy – leżący w Paśmie Dymińskim w Górach Świętokrzyskich, mający 406 m n.p.m. Mało tego, Żywy Telegraf to krótka historyjka, która w roku 1884 wyszła spod pióra niejakiego Aleksandra Głowackiego (bardziej znanego jako Bolesław Prus)… Jeśli myślicie, że dziś nikt już o telegrafie nie pamięta, to się mylicie – w Internecie jest (niejedna) „strona fanów kresek i kropek”.
 
Jak ktoś gdzieś żartobliwie napisał: „[to telegraf] jako pierwszy uwolnił ludzi od konieczności fizycznego dostarczania – osobistego bądź za pomocą zwierząt – wiadomości”. O telefonie, którego ojcem był logopeda i nauczyciel muzyki, Alexander Graham Bell, można powiedzieć to samo. Chociaż były czasy, gdy telefon był źródłem anonimowych pogróżek...
 
Teksty wysyłane dziś przez nas w smsach może nie są linijkami kropek i kresek, ale są równie krótkie jak wiadomości telegraficzne. Niektóre zaś już po pierwszych słowach powinny się kończyć owym telegraficznym STOP.

Więcej ciekawostek ‘telegraficznych i telefonicznych’ z naszego Archiwum poniżej:
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=telegraf%20XARCHro%3A45&order=